euro.message E-bülten

Yeni ürünlerimizden ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için lütfen email adresinizi bırakınız.

Resmi Yenile

Anlamlı Bir Karşılaşma Mesajı Oluşturmak

Onay ya da karşılama mesajları, bir e-mail programının genelde gözden kaçırılan ama önemli unsurları arasındadır. Bununla birlikte çok sayıda pazarlamacı, bu tarz mesajları göndermez ya da alıcı kayıt olduktan haftalar sonra bunları yollamayı akıl eder. Oysa karşılama iletileri göndermek, firmanın sunduğu müşteri servisinin kalitesini sergilemek için iyi bir fırsattır. Ayrıca müşteriler firmayı ilk kayıt sürecinde daha çok hatırlar. Eğer onlara haftalar sonra karşılama iletisi gönderirseniz, onların kafasında yer etme ayrıcalığını da kaçırmış olursunuz.


Karşılama iletilerini oluşturmak hiç de zor değildir. Onları düzgün bir şekilde tasarlar ve yönetirseniz, teknik kayıt sürecinden sonra alıcılarla kişisel bir bağ kurabilirsiniz. Üyeler sürecin işe yarayıp yaramadığını görmek isteyecektir. Ayrıca yeni taşınan bir komşunuza nasıl çiçek gönderiyorsanız, alıcılarınız da karşılandıklarını bilmek ister.


Bunların ışığında işte karşılama mesajlarının sahip olması gereken bazı kriterler:


Zamanında gönderilmeleri gerekir


Karşılama mesajınızın nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız, kullanıcılar abone olduktan sonra, ilk 48 içinde mesajınızı gönderin. Daha fazla beklemeyin. Teknoloji, bu mesajları dilediğiniz zaman kesintisiz bir şekilde gönderebilmenize izin verdiğine göre, zaten beklemenize gerek yok. Aklınızda bulunsun, karşılama iletisi göndermek için beklediğiniz her dakika, alıcının sizi hatırlamasını zorlaştırır.


Üyelik onayı


Onay mesajlarını, alıcılara elde edebilecekleri kazançların neler olduğunu vurgulamak ve kayıt oldukları için teşekkür etmek için bir fırsat olarak kullanın. Eğer aboneleriniz e-bülten almak için kayıt olmuşsa, onlara son bültenlerinizi görebilecekleri bir link verin. Böylelikle yayınlarınızdan nasıl bir tat alacaklarını önceden görmüş olurlar.


Teşvik edici bir teklif


İletinizin içine göze çarpmayan bir pazarlama mesajı veya cazip bir teklif yerleştirerek, kullanıcılarınızın sizinle çalıştıkları için kendilerini değerli hissetmesini sağlayabilirsiniz. Karşılama iletisinin içinde bir indirim veya özel bir teklif sunmak, alıcıyı alışverişe ikna eder. Bu nedenle üyelerinizle ilk kez bağlantıya geçtiğiniz bu süreci iyi değerlendirin. Üyeleriniz genelde bu konudan anlayan insanlardan oluşacağından, onlara alışverişi tamamlamalarını sağlayacak özel bir teklif sunmanızı bekleyeceklerdir. Eğer perakendeci değilseniz, mesajınızın içine alıcıları 'en beğenilen' yayınlarınıza yönlendiren bir link ya da bir tanıtım yazısı yerleştirebilirsiniz. Kısacası altın değerindeki bu fırsatı kaçırmamak için elinizden geleni yapın.CAN-SPAM yasalarına uyumluluk


Alıcılarınıza, CAN-SPAM yasalarına uyumlu hareket ettiğinizi ve onların özel bilgilerinin kullanımını ciddiye aldığınızı göstermek için karşılama iletileri iyi bir fırsattır. Bu nedenle gönderdiğiniz karşılama iletisinde fiziksel adresiniz, bir üyelikten çıkma linki (kullanıcıların yanlışlıkla üye olması halinde kullanabilecekleri), onları Tercih Merkezi'ne (eğer varsa)  ve gizlilik sözleşmesine yönlendiren bir link olmalıdır. Ne tarz e-mail'ler gönderiyor olursanız olun, yasal alanların dışına çıkmamaya çalışın. E-mail programınızın CAN-SPAM yasalarına uyumlu olması çok önemlidir. Her zaman avukatlarınızın fikirlerini alın.


Markanızı vurgulamanız için fırsat sunarlar


Bu tarz iletiler genelde pazarlama dışındaki bir departman tarafından gönderilirler. Bu nedenle gönderilen mesajların markanızı yansıtan ve markanızla baştan sona tutarlı bir içeriğe sahip olduğunuzdan emin olun.


Mesajınızı kişiselleştirin


İletiyi kişiselleştirmek için zaman harcayın ve alıcılara, onlarla sağlam ilişkiler kurmak ve marka bağımlılığı kazandırmak istediğinizi gösterin. Bir pazarlamacının gözüne çok küçük bir şey gibi görünse de iletinin içinde alıcının ilk ismini kullanmak, insanların gözünde firma algınızı etkiler ve gidişatı belirler. Eğer kayıt sürecinde başka bilgiler edindiyseniz, onları da karşılama iletinize uyarlayabilirsiniz


İletilme oranlarını artırır


Onay mesajları, e-mail'lerinizin iletilme oranlarını artırır. Bu mesajlarda, alıcılarınızdan kullandıkları e-mail sunucularındaki listelerine sizi eklemeleri için ricada bulunun.


Test edilir ve düzenli olarak kontrol edilirler


Daha önce tüm iletileri test etmenin önemine yeterince değindik; bu nedenle bu bölümü kısa tutacağız. Bununla birlikte karşılama mesajlarınızı da test etmeyi ve tekrar ziyaret etmeyi unutmayın. E-mail programınızın diğer parçalarına ne kadar önem veriyorsanız, onlara da aynı ayrıcalığı tanıyın. Bu ileti, bir alıcının sizden alacağı ilk mesaj olacağından, amacınızı iyi vurgulaması gerekir. İlk etkiyi sağlamak için asla ikinci bir şansınız olmaz.


Alıcıların tepkisi doğrultusunda hareket etme


Eğer gönderdiğiniz onay e-mail'i geri dönüyorsa, o adresi e-mail listenizden çıkarın. Bunu yapmamak, mesajlarınızın iletilme oranını düşürecektir. Aynı şekilde eğer birisi onay mesajındaki link'e tıklayarak üyelikten ayrıldıysa, bu kişiyi de listenizden çıkardığınızdan emin olun.
Eğer daha önce üyelerinize onay mesajları göndermediyseniz, başlamak için bundan daha iyi bir zaman bulamazsınız. Bu taktikleri kullanarak işe başlayabilirsiniz. Diğer yandan, eğer daha önceden de onay mesajları gönderiyorsanız, o zaman genelde gözden kaçırılan bu iletilerin potansiyelini tam olarak açığa çıkardığınızdan emin olmak için tekrar kontrol edin. Örneğin standart e-mail ağınıza almadan önce, hazırladığınız farklı karşılama mesajlarını yeni alıcılarınıza göndererek, onların tepkilerini ölçün. Sizin en çok cevap verme potansiyeline sahip olan müşteri kitlenizi yeni üyeler oluşturur. Bu nedenle onlarla standart mesajlaşmaya geçmeden önce, onlara uygun teklifler göndererek, geri dönüş potansiyellerini artırabilirsiniz.


Merve Şahver Erdönmez

euro.message E-Pazarlama Uzmanı

sahver.erdonmez@euromsg.com


Tüm Makaleler
Müşterilerimiz
1V1Y Accessorize Accor Hotels Aksigorta AltinciCaddecom Anadolu Sigorta Angermann Apart Asya Emeklilik Atasay Atlas jet Audi avivasa Barcelo bmw Burgan Bank Citibank Denizbank Digiturk Divan Doors group Ernst and young Estee Lauder ETS Tur Four Seasons gap Garanti Bank Gloria Grupanya Grupfoni Hepsiburada Hilton Holiday Inn ikea Kalyon Kempinski Bahrain land rover Liberty Sigorta Malaysia airlines Mama Shelter Markafoni Marks Spencer Marriot Marti Melissa odabash Mercedes Mini Morhipo Movenpick msd Nurus N11 ParkBravo Pegasus airlines Philips Radison Richmond Ritz Carlton Rixos Sahibinden Seat Sheraton Siemens Silence Beach Soyak Starbucks Step Sun express Swiss_Otel tchibo The Body Shop The House cafe The House Hotel The Sofa Tommy Hilfiger Turkcell Turkish Airlines Vakif Emeklilik vw Wow Otels Yakalaco Yargici Yemeksepeti Ziraat Yatirim Zorlu Grand Evmambo